Martin Lajprík

Žijeme ONLINE život. A je na tom niečo zlé?

Určite nie. Staršia generácia, česť výnimkám, v tom má jasno: „Tá dnešná mládež!“ Táto veta sa snáď dedí. Počuť ju z úst tých skôr narodených už po celé generácie. Nemyslíte? Čo je nepochopené, je čudné. Čo je čudné, je nenormálne.

Ale predsa len, aj my sami možno máme pocit, že sa nám online svet vymyká spod kontroly. Teda, skôr tým druhým okolo nás, nám nie 😊. Najmä naše deti to zaručene preháňajú. Tu už ide sranda bokom. Alebo naopak, že by len začínala?

Skúste si sadnúť s vašim teenagerom / školákom za počítač a staňte sa na chvíľku gangstrom, pretekárom, staviteľom, ak treba ťažte nerastné suroviny, skejtujte a určite nevynechajte youtube. Potlačte ten silný pocit nezmyselnosti, ktorý v tom vidíte, ale najmä vydržte! Pravidlom je nehodnotiť, nekritizovať. Snažte sa brať vašu novú rolu s humornou vážnosťou a podajte čo najlepší výkon. Vaše dieťa na vás bude pozerať úplne inými očami. Už len z vášho záujmu hrať jeho hru zostane mierne v šoku. A aj o tom bude prezentácia.

Nebudeme hodnotiť čo je správne a čo nie, všetci to cítime inak. Podľa veku, podľa náplne našej práce, záľub a množstva iných aspektov, ktoré nás s online svetom spájajú alebo naopak nespájajú. Zodpovedné správanie sa v digitálnom svete nie je jednoduché pre mnohých dospelých, nieto ešte pre deti a dospievajúcu mládež.

Andrea Ivaničová pracuje šesť rokov ako Channel Marketing and Event Manager v spoločnosti ESET. Vo firme, ktorá sa už 30 rokov venuje bezpečnostným riešeniam a dôverujú jej milióny zákazníkov a tisícky firiem po celom svete. Okrem samotných bezpečnostných riešení spoločnosť ESET podporuje vzdelávanie v oblasti kybernetickej bezpečnosti, vydávanie kníh, príručiek pre rodičov a učiteľov, na ktorých Andrea v regióne Slovenska aktívne participuje. Ako mama dvoch detí sa tak sama snaží svoje vedomosti a najnovšie zistenia aplikovať aj do ich života.