Martin Lajprík

Ako predísť a vyliečiť (nielen) popôrodnú depresiu.

Štatistiky hovoria, že 58 % matiek ktoré trpia depresiou nikdy nevyhľadajú pomoc. Častokrát ani nevedia, že majú depresiu, boja sa odsúdenia, alebo majú pocit že zlyhali a nechcú sklamať svojich blízkych. Téma mentálneho zdravia je stále tabuizovaná a žiaľ, nehovorí sa o nej v rovnakej miere ako o fyzickom zdraví. Mnoho matiek, preto – niekedy aj roky – trpí v tichosti a bojí sa o svojich pocitoch rozprávať so svojimi blízkymi alebo lekárom. 

Problém je, že od (novej) matky sa akosi automaticky očakáva, že bude šťastná. Realita je však často iná a na míle vzdialená od našich očakávaní. Médiá a sociálne média sú plné ‚dokonalých‘ mamičiek, ktoré prežívajú najkrajšie chvíle svojho života‘. 

Ak si teda matka neužíva každý moment, ak sa necíti, ako by sa ‚mala‘, ak 
neprežíva pocity maximálneho šťastia a lásky, prirodzene trpí silným pocitom viny, čo potom často preniká do ďalších komplikácií, vrátane depresie. 

V tejto prednáške sa dozviete jednoduchý spôsob ktorým môžeme významne znížiť riziká (nielen) popôrodnej depresie a takisto predstavím novú, rýchlu a extrémne efektívnu metódu liečby depresie a úzkosti.

KTO SOM A ČO ROBÍM:

PhDr. Ivana Poku je autorka knihy Motherhood – The Unspoken, zakladateľka blogu Mumsjourney, motivačná rečníčka, a ocenená koučka žijúca v Škótsku s manželom a troma synmi, vrátane dvojičiek. 
Po pôrode dvojičiek, Ivana trpela ťažkou popôrodnou depresiou, ktorá bol najhorším zážitkom v jej živote. Necítila sa ako matka, túžila vrátiť čas, a bola presvedčená, že všetkým by bolo lepšie, keby tu nebola. Za svoje pocity sa hanbila a dlhých osem mesiacov ich tajila od okolitého sveta. 

Ivana však rýchlo pochopila, že jej príbeh nie je výnimočný a že tisíce matiek po celom svete – podobe ako ona – trpia  v tichosti. Niekedy aj roky! 
Táto myšlienka bola hlavným impulyom prečo začala svoje podnikanie. 
Dnes pomáha a dáva nádej mamičkám po celom svete. 
V Januári tohto roku po rokoch testovania a výskumu, takisto dala dokopy novú metódu liečby (popôrodnej) depresie a úzkosti, ktorá sa už teraz teší mimoriadnemu úspechu. 

Jej práca bola spomenutá vo viacerých slovenských a anglických publikáciách, vrátane Forbes, BBC, The Guardian, Telegraph, Huffington Post, TALKRadio, Today Show, NBC, Rádio Košice, ahojmama.pravda.sk, či akcnezeny.sk.